30 czerwca 2013

Podatki z Biedronki biją na głowę inne sieci handlowe


Żadna inna sieć handlowa nie zasila budżetu państwa polskiego choćby połową pieniędzy jakie z tytułu podatku dochodowego dostarcza Biedronka. Rossmann, Castorama i Makro płacą tyle co Biedronka, ale dopiero razem wzięte.

Takie informacje można wyczytać z zestawienia 150 największych płatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) opublikowanego w ostatni piątek przez „Puls Biznesu”. Zestawienie jest trochę ułomne bo bazuje na danych z 2011 r., ale aż dziw, że zostało tak przemilczane przez inne media. Na konkretnych liczbach pokazuje bowiem to co zazwyczaj pozostaje niedopowiedziane.

Jeśli chodzi o sieci handlowe, to należąca do Portugalczyków marka Biedronka, formalnie jest spółką o nazwie Jeronimo Martins Polska i zapłaciła w 2011 r. 240,8 mln zł podatku dochodowego.

Na drugim miejscu pod względem skłonności do płacenia podatków w Polsce jest Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska. Budżet państwa uzyskał w 2011 r. od tej niemiecko-chińskiej sieci 103,3 mln zł. Ciut mniej zapłaciła Castorma Polska. Wywodząca się z Francji, ale będąca obecnie własnością Brytyjczyków, zapłaciła w Polsce 100,5 mln zł podatku od zysków.

Znacznie mniej dorzuciła do polskiego budżetu francuska Auchan Polska – 63,3 mln zł. Równie swojski co Biedronka, ale od 2010 r. należący do amerykańskiego funduszu inwestycyjnego, Ruch dorzucił do tego 53,2 mln zł.

Jeszcze mniej podatku od zysków zapłaciły Polsce niemiecka Makro Cash and Carry Polska i francuska Leroy Merlin Polska. Odpowiednio – 39,1 i 31,7 mln zł.

Pod koniec zestawienia 150 największych płatników podatku dochodowego od osób prawnych znalazł się jeszcze Selgros, który dorzucił do kasy państwa polskiego 24 mln zł.

Zwraca uwagę, że wśród 150 największych płatników podatku dochodowego od firm nie ma Carrefoura, Tesco oraz Media Marktów i Saturnów (obie marki handlujące elektroniką to jedna firma). Pytanie brzmi: czy idzie im tak źle, czy tak kombinują by uniknąć płacenia w Polsce podatków?


1 komentarz: