29 grudnia 2015

Merlin.pl padł. A nie mówiłem?


„(…) mimo niewątpliwej popularności (kto nigdy tam nic nie kupił?) i aury sukcesu budowanej przez właścicieli, Merlin.pl to finansowy trup i jego właściciele nie byliby w stanie dokładać do interesu w nieskończoność.”
Te słowa napisałem 5,5 roku temu. Wczoraj Merlin.pl złożył w Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto wniosek o upadłość potwierdzając moją opinię.

W Merlinie.pl nic się więc nie zmieniło odkąd przy okazji próby sprzedaży e-sklepu do Empik Media & Fashion stwierdziłem, że właściciele Merlina.pl znaleźli frajerów. Tamtą transakcję zablokował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale w maju 2013 r. Merlin.pl przejęła giełdowa Czerwona Torebka. Znamienne jednak, że spółka kontrolowana przez Mariusza Świtalskiego – tego samego, który założył sieć sklepów Biedronka – rozliczyła transakcję bezgotówkowo. Świadczy to raczej o tym, że w oczach nowego właściciela Merlin.pl nie był wiele wart.

Ewidentnie też nowy właściciel nie potrafił poprawić sytuacji sklepu internetowego. Ze sprawozdania finansowego czerwonej Torebki za 2014 r. wynika, że Merlin.pl mógł zanotować wtedy 116,7 mln zł przychodów i 15,1 mln zł straty.

Czerwona Torebka postanowiła dość szybko pozbyć się internetowego balastu. Na początku września 2015 r. podpisała z inną spółką giełdową – Tellem - list intencyjny w sprawie sprzedaży e-sklepu. Półtora miesiąca wystarczyło jednak niedoszłemu nabywcy by dojść do wniosku, że nie chce mieć z Merlinem.pl nic wspólnego.

Już wcześniej, niektórzy wydawcy przestali dostarczać do e-sklepu swoje produkty. Późniejsze informacje wskazywały już tylko na równię pochyłą. Komornik zajmował konta, wierzyciele składali wnioski o upadłość, pracownicy nie dostawali wynagrodzeń, a strona e-sklepu praktycznie przestała działać. Zamiast coś kupić można się z niej dowiedzieć o związku Merlina.pl z wywodzącą się z Ukrainy spółką Topmall, która deklaruje jakąś formę reaktywacji ikony polskiego internetu. Ikony – jak napisałem 5,5 roku temu – zarządzanej gorzej niż przeciętny sklepik osiedlowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz